schimbați

română

Etimologie

Din schimbat.

Pronunție

  • AFI: /skimˈbaʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru schimbat.

Etimologie

Din schimba.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru schimba.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru schimba.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru schimba.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru schimba.
Acest articol este emis de la Wiktionary. Textul este licențiat sub Creative Commons - Attribution - Sharealike. Se pot aplica termeni suplimentari pentru fișierele media.