fărâmele

română

Etimologie

Din fărâmă + sufixul -ele.

Pronunție

  • AFI: /fə.rɨ'me.le/


Substantiv


Declinarea substantivului
invariabil
f. Singular Plural
Nominativ-Acuzativ invariabil fărâmele
Articulat invariabil fărâmelele
Genitiv-Dativ invariabil fărâmelelor
Vocativ invariabil fărâmelelor

Expresii

  • (rar) A tăia fărâmele = a tăia în bucăți mici


Traduceri

Referințe

Acest articol este emis de la Wiktionary. Textul este licențiat sub Creative Commons - Attribution - Sharealike. Se pot aplica termeni suplimentari pentru fișierele media.